Softvérová firma
Softvérová Firma
- ide o firmu, ktorá sa zaoberá vytváraním softvéru, programov a ich distribúciou
- spoločnosť, ktorá produkuje softvér, distribuje softvér alebo poskytuje služby, ako je vývoj softvéru na objednávku
- samotný softvér vyrábajú programátori a grafici v rôznych spoločnostiach
Firmy sa teda zaoberajú programovým vybavením počítača - softvér, čiže ide o súhrn všetkých programov, ktoré sa dajú použiť na výpočtovom zariadení či už ide o systémový softvér alebo aplikačný softvér.
Medzi softvér zaraďujeme tak operačné systémy a ovládače zariadení, ako aj všetky druhy aplikačných programov, napríklad textové editory a iné kancelárske aplikácie, grafické aplikácie, aplikácie na prehrávanie multimédií, programy na oddych a relax a všetky ostatné programy.
Softvérové firmy vyrábajú programy za účelom zisku. Tu pramení aj hlavné rozdelenie softvéru na softvér bezplatný a platený.
Bezplatný softvér je voľne šírený a môže byť jednoducho upraviteľný.
Platený softvér môžete používať iba vtedy, ak zaplatíte za licenciu softvéru a nebudete túto licenciu porušovať. Platený softvér nemožno vlastniť, je len možné používať ho po zaplatení a splnení podmienok napr. registrácii produktu.
Microsoft Corporation
- najväčšia softvérová firma na svete, sídliaca v Redmonde v štáte Washington (USA)
- založil ju Bill Gates a Paul Allen v roku 1975
- vyráva, vyvíja, licencuje a podporuje širokú škálu softvérových produktov pre rozličné zariadenia
- medi jej najobľúbenejšie a najznámejšie produkty patria operačné systémy Microsoft Windows
ESET,spol.s.r.o.
- slovenská softvérová firma s hlavným sídlom v Bratislave
- pobočky má v Prahe, Buenos Aires, San Diegu, Krakove a má zastúpenie vo viac ako 160 krajinách sveta
- vznikla v roku 1992 zlúčením dvoch spoločností
- jej hlavným produktom je antivírusový program NOD32
UPGRADE
Upgrade označuje výmenu výrobku za novšiu verziu toho istého produktu. Je často používaný v oblasti výpočtovej techniky a spotrebnej elektroniky, kde všeobecne znamená výmenu hardvéru, softvéru za novšiu alebo lepšiu verziu, aby bol systém v aktuálnom stave alebo aby sa zlepšili jeho vlastnosti. Rovnaký termín sa používa pri výmene audiosystému za iný, ktorý poskytuje kvalitnejšiu zvukovú charakteristiku.
Opakom upgradu je downgrade.
Firmy často poskytujú neplatenú aktualizáciu (upgrade) pre svoje programy, avšak podmienkou zvyčajne býva registrácia produktu.
V aktualizačnom balíčku zväčša nájdeme opravy závažných, ale aj menších chýb alebo opravy kompatibility s hardverom.
Pravom slova zmysle upgrade označuje nahradenie starej verzie za novú, pričom jadro podstaty programu ostáva rovnaké, ale mení sa jeho výkon, rozširuje jeho možnosti a často sa mení aj vyzuálna stránka programu.
Upgrade:
-pri softvéri ide o nainštalovanie vyššej verzie programu
-pri hardveri ide o výmenu zariadenia za novšie, výkonnejšie
Registrácia softvéru
Otázka registrácie softvéru rodeluje spoločnosť na dve skupiny- tých čo ju odmietajú a tých čo ju podporujú.
Zástancovia registrácie
Registrácia softvéru je nutná, keď chceme legálne zakúpenú kópiu softvéru plnohodnotne využívať. Väčšinou funguje aj bez registrácie, ale v cene softvéru je aj technická podpora. Ak máte registrovanú kópiu softvéru, tak niekedy výrobca zabezpečí bezplatnú technickú podporu cez telefón a ak nie, váš e-mail bude spracovaný prednostne, lebo ste sa registrovali. Avšak registrácia neprináša výhody iba v lepšej technickej podpore, ale registrovaní zákazníci sú firmou často odmeňovaný rôznými darčekmi. Ďalšou výhodou registrácie je, že spoločnosť má informácie o tom, kto sú jej zákzníci a zákazníci často píšu svoje návrhy na zlepšenie, ktoré spoločnosť zapracuje do novších verzii programu.
Odporcovia registrácie
Registrácia však skrýva aj nevýhody, čo mnohých ľudí odrádza od registrácie svojej kópie softvéru. Pri každej registrácii je nutné poskztnúť detailné informácie o uživateľovi. Niektorí ľudia poučení SPAMom odporúčajú si vytvoriť nové e-mailové konto, ktoré používajú len pri registrácií. Týmto krokom sa vyhnete obrovskému množstvu SPAMov a reklám, kedže niektorí výrobcovia majú v podmienkach ochranu osobných údajov , že informácie nezneužijú, ale poskytnú ich svojim reklamným partnerom.
Elektronická dokumentácia
Väčšinu programov vieme legálne stiahnuť priamo z internetu a po registrovaní ich používame, takže nám výrobca nezasiela dokumentáciu v papierovej podobe, ale v digitálnej napríklad manuály, dokumenty týkajúce sa technickej stránky produktu, často aj vo viecerých jazykových variantách.
Nielen že to je ekologickejšie, ale je to aj lacnejšie, čo sa odrazí aj na cene samotného programu.
Takto dodávané manuály alebo iné dokumenty sú dodávané vo vysokej kvalite a v rôznych formátoch.